Nettverk/Det var en gang....

Det var en gang....

Sånn starter alle eventyr. Og sånn vet vi at det som kommer etterpå, er oppdiktet. 

Julehilsen 

«Det var en gang ...»

Sånn starter alle eventyr. Og sånn vet vi at det som kommer etterpå, er oppdiktet. 

Hva med juleevangeliet? En ganske utrolig fortelling, egentlig. Jomfrufødsel, baby i en krybbe, gjetere og englesang, rike gjester langveis fra med dyre gaver. Og en konge som følte seg truet av en liten baby. Hvordan kan vi vite at det vi tror på er sant?

Julefortellingen er ikke en sånn «Det var en gang-fortelling». Lukas setter alt inn i en historisk kontekst. Keiser Augustus, landshøvding Kvirinius i Syria, kong Herodes, folketelling – alt kan forklares fra historien. 

Hvordan kunne Lukas vite hvordan Jesu fødsel gikk til? Hvordan kunne han gjengi Marias englebesøk, Sakarja og Elisabet sin fortelling, englesang til hyrdene og at barnet ble lagt i en krybbe? Det var nok ikke offentlig kjent. Ingen bilder fra stallen på Insta, heller ikke englekor på Tik Tok. Men Maria gjemte alt i sitt hjerte. 

De første versene i Lukas, viser at forfatteren er opptatt av å være troverdig. Han har gjort et grundig forarbeid, for at folk skal stole på at det han skriver er sant. Altså: han har snakket med folk som var der!

Den eneste grunnen til at han kan fortelle om Jesu fødsel, er at han må ha snakket med Maria. Hun har fortalt ham om engelen, om besøket til sine gamle slektninger som også ventet en mirakelbaby. Hun har fortalt om fortvilelsen over å ikke finne overnatting etter den lange reisen til Betlehem. Og hvordan gutten hennes måtte legges i en krybbe og ikke i en seng. Hun har også fortalt om gjeterne som kom på besøk, og det utrolige de kunne fortelle om engler og englesang. Hun gjemte det i sitt hjerte, og kunne gjenfortelle detaljene til Lukas mange tiår senere. 

Om jeg tror på fortellingen om Jesu fødsel? Ja! Jeg tror på den. Jeg tror på Lukas som gjenforteller Maria sin fortelling. 

Gud sendte sin sønn til jorden som et sårbart lite barn. Overlatt i hendene på ei som ikke hadde erfaring som mamma, og en pappa som ikke var hans biologiske pappa. Et par som var tiltenkt å høre sammen, men som hadde oddsen mot seg i det Maria ble gravid uten Josef. En snekker som kanskje så vidt fikk endene til å møtes, som måtte ta med seg familien sin og flykte til Egypt. 

Han kom fra Det Høyeste til det laveste. Han kom og ble verdens Frelser. Måtte dette bli enda større for oss i møte med juleevangeliet denne julen.

 

Velsignet jul til deg og dine!

Tekst: Ingfrid Mundal

Powered by Cornerstone